İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün genelgesi gereğince, Sayın Valimiz Yaşar KARADENİZ’in Başkanlığında 19 Nisan Çarşamba Günü muhtarlar toplantısı gerçekleştirildi.
 
        İlçemizde düzenlenen toplantıya Kaymakamımız Ekrem ÇEÇEN, Seydiler Kaymakamı Yusuf KAPTANOĞLU, Belediye Başkanı Mümtaz ALİUSTAOĞLU, Seydiler Belediye Başkanı Mehmet ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Selim KAPANCI, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay KARABULAK,  kurum müdürleri, İlçemizden  62, Seydiler İlçesinden  ise 25 muhtar katıldı.
 
        Şikayet, talep ve önerilerini dinlemek üzere Devrekani ve Seydiler İlçeleri muhtarlarının katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Sayın Valimiz, “Toplantılar İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU’nun yayınlamış olduğu genelge çerçevesinde yapılmakta olup bu toplantılardaki amaç, köylerimizin ve mahallelerimizin sorunlarının bizatihi kurum müdürleriyle yan yana gelerek görüşülmesi, yapılabilecek olan hususlara yönelik çözümler üretilmesidir ve ayrıca bölgemizi tanımak adına da iyi bir fırsattır.
 
        Sizlerden gelen taleplerin alındıktan  sonra her kurum müdürlerimiz kendisiyle ilgili konularda gerekli cevapları ya da yapılabilecek çalışmaları sizlere belirtecekler.” şeklinde konuştu.
 
        Kurum amirleri  tarafından çalışma alanları  ile ilgili olarak  ilçelerde yapılan çalışmalar faaliyetler ve planlanan projeler hakkındaki bilgiler katılımcılarla   paylaşıldı. 
 
        Muhtarların köyleri ile ilgili  katı atık tesisleri, arıtma tesisi,  kanalizasyon, asfalt yol, grup yolları, bağlantı yollarına ilişkin talep ve sorunlarının  konuşulduğu toplantıda;
 
        Kaymakamımız ve Seydiler Kaymakamı;  KÖYDES çerçevesinde  ihtiyaçların belirlenerek  sorunların hızla ortadan kaldırılması için çalışmaların devam ettiği açıklamalarında bulundular.
 
        İlgili kurum amirlerinden verilen cevaplarda katı atık tesisi bulunan  köylerde arıtma tesisinin de yapılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından  gerekli çalışmaları yaptığı bilgisi verildi.
 
        İl Özel İdaresine gelen  ödeneğin büyük bir bölümünün kanalizasyon yapımı için  ayrıldığı ancak konunun İlçe ve köy kriterleri çerçevesinde  değerlendirildiği, BSK yapılacak köy yolları için  ihaleye çıkıldığını, Devrekani’yi Taşköprü’ye bağlayan ana grup köy yolunun tespit edildiği, Valiliğimizin destek ve himayelerinde asfalt yol, BSK ve plent yol çalışmalarına  hızla devam edildiği, yapılması öncelikli  olan işlerin çözülmesi  için çalışıldığı İl Genel Sekreterliği tarafından belirtildi.
 
        Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, görev alanlarına  giren konularda vatandaşlara ulaşılarak, yerinde incelemelerde bulunulması, taleplerin dinlenmesi ile  gerekli çalışmaların yapılacağı bilgisi paylaşıldı.
 
        Okullarında  başarı oranının yüksek olduğu  her iki ilçede de  derslik başına düşen öğrenci sayısı  ve  öğretmen kadrosu konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce  bilgilendirmelerde bulunuldu.
 
        İş- Kur İl Müdürlüğünden, çalışma hayatı istihdamı konusunda çalışmalar ve taleplerin değerlendirildiği bilgisi alındı.
 
        Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada ise, Genç Çiftçi Projesinden hibe verildiği ve müracaatların ise 5 Mayıs tarihinde  sona ereceğini belirtildi.
 
        Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Halk sağlığı Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan kene ile mücadele konusundaki en önemli mücadele yolu olan büyükbaş hayvanların ilaçlanması çalışmalarında ve  yine köylerinde bulunan su depolarının bakım ve onarımlarının yaptırılması ile güvenliğinin sağlanması hususunda  köy muhtarlarından  takipçi ve destekleyici olunması yönünde  yardım istendi.
 
        Orman yönünden zengin olan her iki ilçede  de oluşabilecek herhangi bir  orman yangınında  önleyici tedbirlerin alınması konusunda ise Orman Bölge Müdürlüğünden yardım talebinde bulunuldu.
 
        İlçelerin büyüklüğü, merkeze yakınlığı ve norm kadrolara uygun olarak her kurum tarafından  kendi alanlarında  ilçede  başarılı bir şekilde hizmet verildiğine   dikkat çeken  Sayın Valimiz; “Yatırım Programları çerçevesinde önümüzdeki çalışma sezonunda daha yapılacak çok iş var. Burada not alınan konular bizler tarafından takip edilecek,  neticelendirildiğinde ise sizlerde bunu göreceksiniz. 2017 yılının yatırımcı kuruluşları açısından,  ilimiz açısından,  hem de her iki ilçemiz açısından başarılı bir şekilde geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.